0532 161 28 90
Sosyal Medya Hesaplarımız

Yeminli tercüman nedir ve nasıl olunur?

Yeminli tercüman nedir ve nasıl olunur?

Yeminli tercüman nasıl olunur ve yeminli tercüman nedir sık olarak akla gelen sorulardır. Öncelikle yeminli tercümanlığın noter ile ilgili olduğunu bilmekte fayda var.

Bir kişinin yeminli tercüman olabilmesi için üniversiteden bu dilde eğitim alması öncelikli şarttır. Diyelim Farsça dilinde yeminli tercüman olmak istiyorsunuz. Farsça dilini bilmek yetmiyor. Bununla ilgili üniversitenin Fars dilinde eğitim almanız gerekiyor. Üniversite mezuniyetinin ardından diplomanız ile noterin istediği ek belgelerle yeminli tercüman olmak için başvurabilirsiniz. Fakat yeminli tercümanlık resmi kurumlar için yapıldığından noterler, yeminli tercümanların bir şirket çatısı altında çalışmasını tercih ediyor. Bir gün sorun yaşandığında noterler, şirketi arayıp görüşmeyi tercih ediyor.

Noterin istediği belgelerle başvuru yapmanız ve başvurunuz kabul edilmesinin ardından noter ile yemin zaptı imzalamanız gerekiyor. Bu yemin zaptında tercümeleri eksiksiz ve tam bir şekilde yapacağınıza şerefiniz üzerine yemin ediyorsunuz.

Resmi kurumlar, resmi belge ister

Bu sürecin ardından artık yeminli tercüman olarak faaliyet gösterebilirsiniz. Peki yemin tercüman olmak neden önemlidir? Diyelim İngiltere’de bir iş görüşmesi yaptınız ve karşı taraf sizden diploma, özgeçmiş ve diğer bilgilerinizi istedi. İngiltere’de kuruma Türkçe diplomanızı gönderemeyeceğiniz için bunu İngilizce diline çevirtmeniz gerekecek. Bununla da kalmayarak bu çeviri noterden tasdikletmeniz belgenizi resmi bir hüviyete kavuşturacaktır. Yani diplomanız resmi bir belge olmakla birlikte çevirisi resmi bir belge olarak kabul edilmiyor. Yeminli tercümanın çeviri ve ardından noter tasdiki diplomanın İngilizce çevirisini de resmi bir kılıfa sokar. Karşı tarafın bu çeviri diplomayı resmi olarak görmesini sağlar.

Yeminli tercüme nereden yapılır?

Yeminli tercümanlar çoğunlukla noterlerin çevresinde bulunabilir. Beylikdüzü’ndeki notere gittiğinizde çevresinde yeminli bir tercüme bürosu bulma ihtimaliniz çok yüksektir. Ayrıca internette yapacağınız bir arama sonucunda yeminli tercümanlık yapan şirketleri bulabilirsiniz. Yeminli Tercüman gibi internet siteleri hem çevirinizi yapıp hem de noter onayınızı kolay bir şekilde halleder. Arzu etmeniz halinde istediğiniz adrese de kurye veya kargo ile yollar.

Yeminli tercüman ücreti ne kadardır?

Yeminli tercüman fiyatları belgeye göre değişiklik göstermektedir. Bir şirket sicil kaydı ile bir pasaport çevirisi aynı fiyatlara olmayacağı aşikâr olduğu için yeminli tercüman ofisinden fiyat alırken belgenin niteliğini iyice açıklamanız yararlı olacaktır. Zaten yeminli tercümanlık ofisleri belgeyi gördükten sonra size fiyat bilgisi verecektir.

Benzer bir şekilde noterlik ücretleri de belgenin niteliğine göre değişiklik gösterebilmektedir. Tercümanlık bürosundan noter tasdikini de yapmasını istemeniz halinde toplamda ödeyeceğiniz miktar belgenin niteliğine de göre değişiklik gösterecektir.

WhatsApp